ARGENTINISSIMO, RĂDĂCINI – Analia Selis și pasiunea tangoului cuceresc Filarmonica Pitești
- Detalii
- Categorie: Cultura
Articol publicat de ARGESFOCUS.RO - luni, 17 februarie 2025
Filarmonica Pitești vă invită la un concert vocal-simfonic extraordinar, joi, 20 februarie, ora 19:00, la Centrul Multifuncțional Pitești.
În cadrul turneului național „ARGENTINISSIMO, RĂDĂCINI”, solista Analia Selis, pianistul Mariano Castro, și chitaristul Julio Santillan, împreună cu Orchestra Simfonică a Filarmonicii Pitești, sub bagheta dirijorului Constantin Grigore, aduc pe scenă un spectacol dedicat tangoului și folclorului latino-american.
În program:
„Volver”, „Zamba azul”, „La escondida”, „Que buena fe”, „Alfonsina y el mar”, „Carnavalito del duende”, „Tristezas de la Calle Corrientes”, „Bailarin”, „Mi ciudad y mi gente” și multe altele.
Un concert pentru o cauză nobilă
Acest eveniment are și un scop umanitar: frații Gabriela și Maxim Sava, diagnosticați cu paraplegie spastică ereditară. Mai multe informații pe: victorianoastraeata.ro
Biletele sunt disponibile la casieria Filarmonicii și online: https://shorturl.at/6POmY
20 februarie 2025 | Ora 19:00 | Centrul Multifuncțional Pitești
Articol publicat de ARGESFOCUS.RO - miercuri, 24 iunie 2026
Societatea Apă Canal 2000 SA va sista furnizarea apei potabile în municipiul Pitești, str. Oituz, în ziua de joi 25.06.2026, între orele 900 - 1500, fiind afectaţi utilizatorii di...
Articol publicat de ARGESFOCUS.RO - miercuri, 24 iunie 2026
Primarul municipiului Pitești, Cristian Gentea, a participat la ședința de deschidere a lucrărilor din cadrul ultimului lot al proiectului de extindere și reabilitare a rețelelor ...

